Post Widget 1

Medycyna podróży

Zioła lecznicze w medycynie naturalnej

Zioła lecznicze w medycynie naturalnej

Pielęgnacja ziół leczniczych to jedna z czynności, którą człowiek uprawia od tysiącleci, poznając ich liczne właściwości i walory lecznicze, kosmetyczne i kulinarne.

Prawie każde zioło wydaje się zawierać jakąś zaletę. To nie przypadek, że Ralph Waldo Emerson, amerykański filozof i pisarz, mawiał: „ Chwast to tylko roślina, której zalety nie zostały jeszcze odkryte ”.

W rzeczywistości cytat ten można uznać za naturalistyczny paradygmat tych, którzy wierzą, że leczenie ziołami jest możliwe dzięki ich nieskończonym właściwościom leczniczym.

Aby wyjaśnić lecznicze właściwości ziół leczniczych, często stosuje się fitoterapię, czyli właśnie metodę terapeutyczną wykorzystującą naturalne ekstrakty tych ziół do zwalczania chorób.

Co to jest fitoterapia?

Fitoterapia to stosowanie ziół leczniczych i ich zastosowanie terapeutyczne. W rzeczywistości przez wieki rośliny były uważane za główne źródło substancji leczniczych wspomagających dobre samopoczucie i zdrowie ludzi i zwierząt poprzez przygotowywanie kompresów, wywarów, maści lub okładów, eliksirów uważanych za niemal „magiczne”.

Proste popularne przekonanie przekształciło się w badania naukowe wraz z narodzinami tradycyjnej medycyny chińskiej, indyjskiej tradycji ajurwedyjskiej oraz tradycji świata zachodniego, która wywodzi się z doświadczeń greckich i rzymskich.

Wreszcie sztuka zielarska zidentyfikowała, wyselekcjonowała i sklasyfikowała różne rodzaje roślin, odróżniając proste zioła od roślin leczniczych, przyprawowych i aromatycznych oraz kierując ich uprawą i wykorzystaniem do celów czysto terapeutycznych, kosmetycznych i żywieniowych.

Lukas

Related Posts

Przeczytaj również x