Sąd Najwyższy orzekł, że powołanie Dariusza Barskiego w 2022 roku na stanowisko Prokuratora Krajowego było prawnie skuteczne. Uznał tym samym, że został on prawidłowo przywrócony do służby prokuratorskiej. Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Zbigniew Kapiński wskazał, że powołanie Dariusza Barskiego miało wiążącą podstawę prawną.
Uchwałę podjął skład trzech sędziów Izby Karnej SN, której przewodniczył prezes tej Izby Zbigniew Kapiński. Ponadto w składzie byli sędziowie Marek Siwek i Igor Zgoliński. Wszyscy ci trzej sędziowie zostali wyłonieni do SN w procedurach przez Krajową Radą Sądownictwa po zmianach z 2017 roku.
Kryzys wokół Sądu Najwyższego 2024
Kryzys wokół władzy w Prokuraturze Krajowej ciągnie się od stycznia. To wtedy Dariusz Barski, bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry, stracił fotel prokuratora krajowego. Powodem miało być nieprawidłowe przywrócenie go do służby prokuratorskiej w roku 2022 oparte na nieobowiązujących już wtedy przepisach.
Decyzją premiera stanowisko po Barskim zajął na krótko Jacek Bilewicz. Obecnie funkcję tę pełni Dariusz Korneluk. Decyzja ta jest kwestionowana przez część środowiska prawniczego, która nadal uznaje Barskiego za szefa Prokuratury Krajowej.
W tej sprawie głos zabrał też Trybunał Konstytucyjny, który jeszcze w styczniu wydał zabezpieczenie nakazujące ministrowi Bodnarowi powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wypełnianie funkcji Barskiemu.