Post Widget 1

Medycyna podróży

Podwyżki dla pracowników POZ w 2024

Podwyżki dla pracowników POZ w 2024

Podpisana przez minister zdrowia rekomendacja AOTMiT wskazuje na podwyżkę o 5,36 proc. stawki kapitacyjnej podstawowej opieki zdrowotnej. Zdaniem pracodawców POZ, to zdecydowanie za mało, żeby sfinansować podwyżki dla personelu od 1 lipca. „Stanowczo protestujemy przeciwko rażącej nierówności w podziale środków, wynikającej najprawdopodobniej z błędów metodologicznych“ – wskazują.

Pismo w tej sprawie trafiło do minister zdrowia Izabeli Leszczyny, prezesa AOTMiT Daniela Rutkowskiego oraz prezesa NFZ Filipa Nowaka. W ocenie autorów petycji metodologia opisana w rekomendacji prezesa AOTMiT zawiera błędy merytoryczne w zakresie szacowania kosztów kwoty podwyżek dla POZ – w ich opinii niejasny jest dobór podmiotów, od których pozyskano dane.

Przypomnijmy, minister zdrowia Izabela Leszczyna podpisała 13 czerwca przygotowaną przez prezesa AOTMiT rekomendację wzrost poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej o 15,2 mld zł. To trzeci, najwyższy wariant rekomendacji uwzględniający m.in. nie tylko gwarantowane ustawowo podwyżki wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych od 1 lipca, wzrost inflacji czy konieczność zwiększenia poziomu finansowania szpitali I i II stopnia, ale też wypłatę nadwykonań za pierwszy kwartał 2024 r. Pozostałe dwa warianty zwiększenia finansowania, niewybrane przez szefową resortu zdrowia, AOTMiT wycenił na 7,55 mld zł i 13,5 mld zł.

Lukas

Related Posts

Przeczytaj również x