Post Widget 1

Medycyna podróży

Najnowsza metody medycyny nuklearnej

Najnowsza metody medycyny nuklearnej

Najnowszą metoda medycyny nuklearnej jest terapia radioizotopowa w raku prostaty zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków 13 grudnia ubiegłego roku. Opiera się na specyficznym dla prostaty antygenie błonowym „prostate specific membrane antygen (PSMA)”. Jest on znany już od ponad 20 lat jednak dopiero w 2012 roku zsyntetyzowano pochodną, która pozwoliła na stabilne znakowanie i uzyskanie bardzo dobrych jakościowo obrazów diagnostycznych. Ten sam preparat następnie zastosowano w terapii. W 2021 roku zostały opublikowane badania, które udowodniły jej skuteczność. Mowa o dwóch wielośrodkowych badaniach (VISION oraz TheraP). Dowiedziono w nich, że leczenie za pomocą cząsteczki PSMA (zdolnej do wiązania się z komórkami raka prostaty) znakowanej beta-emiterem (izotopem emitującym cząstki o wysokiej energii i krótkim zasięgu) w oparciu o ligand (związek zdolny do wiązania się z receptorem) PSMA w raku prostaty, spowodowało zmniejszenie ryzyka zgonu u prawie 40 % pacjentów, którzy mieli wykorzystane inne formy leczenia. Udało się również wydłużyć czas do nawrotu choroby. Uzyskane wyniki są nie do przecenienia, dlatego też terapia ta została wprowadzona w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie i jest zalecana pacjentom z rozsianym rakiem prostaty opornym na inne rodzaje terapii.

Medycyna nuklearna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin.

adwokat AOTMiT badania bezpieczeństwo biuro nieruchomości budżet CDC ciąża jet lag kara finansowa klauzula kobieta ciężarna kontuzja kremy i olejki kurator lekarz leki medycyna chińska Ministerstwo Zdrowia nfz odwołanie wizyty oliwka ospa wietrzna oświadczenie pacjent pośrednictwo nieruchomości prawo medyczne proktolog recepta refundacja resocjalizacja rozgrzewka rytmy sport szczepionka szpital sąd umowa pośrednictwa WHO wizyta lekarska wyrok zioła zmiana strefy czasowej świadczenia medyczne świadczenie zdrowotne

Raczej nie ma co liczyć, że terapia będzie szeroko dostępna w ramach NFZ, ponieważ jest bardzo droga, wymaga odpowiedniej kwalifikacji i odpowiedniego zabezpieczenia w zakładzie medycyny nuklearnej.

W tym roku uruchomiony zostanie program lekowy umożliwiający leczenie guzów neuroendokrynnych. Badania nad diagnostyką i leczeniem tych nowotworów z wykorzystaniem metod medycyny nuklearnej prowadziliśmy już od dawna. Od lat 80-tych ubiegłego wieku wiedzieliśmy, że dla tych nowotworów charakterystyczny jest obecny na błonie komórkowej receptor dla somatostatyny. To otworzyło drogę do badań. Przełomem okazał się rok 2015, kiedy opublikowano wyniki badania NETTER-1. Porównano w nim wyniki terapii z wykorzystaniem radioaktywnego analogu somatostatyny z leczeniem preparatem nieradioaktywnym. Okazało się, że ta pierwsza przynosi znaczne korzyści. Zarejestrowano zatem preparat do leczenia już w 2017 roku i teoretycznie terapia stała się dostępna.

Lukas

Related Posts

Przeczytaj również x