Na najnowszej liście refundacyjnej pojawi się 31 nowych terapii, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne – poinformowała w poniedziałek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Refundacją zostaną objęte nowe leki na cukrzycę oraz te stosowane w ramach procedury przygotowującej do in vitro.
W poniedziałek Izabela Leszczyna i wiceszef resortu zdrowia Marek Kos przedstawili największe zmiany w nowej liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 lipca.
Przekazała, że na nowej liście będzie 31 nowych terapii dla pacjentów, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, z czego 6 dla pacjentów z chorobami rzadkimi.
Poinformowała, że w 2024 r. najwięcej nowych terapii onkologicznych umieszczono na listach refundacyjnych w hematoonkologii (9 nowych terapii) i w nowotworach układu urologicznego (5 terapii). Dodała, że umieszczono po dwie nowe terapie w nowotworach układu pokarmowego, nowotworach skóry i nowotworach ginekologicznych.
Rozszerzamy aż o 13 leków te wskazania refundacyjne. Chodzi o to, żeby do naszego nowego programu, na nowych zasadach, (…) pary miały także wsparcie państwa w (…) okresie przygotowawczym, żeby mogły korzystać także z leków refundowanych, przygotowując się do procedury in vitro
Kos przekazał, że rozszerzone zostają także wskazania dla wszystkich insulin długodziałających, które są stosowane w cukrzycy.
Kontynuujemy proces nadawania statusu polskiego leku. Na liście leków G1, czyli leków wytwarzanych w Polsce albo leków, do których wytarzania wykorzystujemy substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski, tutaj mamy rozszerzenie o 133 leki zawierające 46 substancji czynnych albo ich połączeń
Dodał, że lista G2, czyli leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce, została rozszerzona o 10 prezentacji leku Gensulin.
Od 1 lipca w grupie G1 będziemy posiadali 464 leki rozumiane jako indywidualne kody GTIN, a w wykazie G2 będziemy mieli 34 leki – dodał.
Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.