Post Widget 1

Medycyna podróży

Jak przeciwdziałać rozstępom w ciąży?

Jak przeciwdziałać rozstępom w ciąży?

Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety. Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka to jednak nie tylko zmiany, których dokonujemy w naszych mieszkaniach, a także w głowie, ale również zmiany, które ten stan wprowadza w naszym ciele. W ciąży kobiety bardzo często zmagają się ze zmianami trądzikowymi spowodowanymi hormonami, a także rozstępami.

Rozstępy to pasma na skórze, które powstają wskutek jej nadmiernego rozciągania. Są to trwałe uszkodzenia tkanki, tworzące się wskutek pękania włókien kolagenowych i elastanowych. Na początku przybierają one postać brunatnych lub ciemnoczerwonych pasków, które z upływem czasu jaśnieją. Rozstępy mogą być wypukłe lub wklęsłe. Do uszkodzenia włókien kolagenowych dochodzi wtedy, kiedy gwałtownie przybieramy masę ciała lub któraś część naszego ciała szybko się powiększa. Z tego powodu jest to problem, który dotyczy głównie nastolatków w okresie dojrzewania, sportowców, a także kobiet w ciąży.

Rozstępy u kobiet w ciąży przybierają postać podobną do tych, które obserwowane są u nastolatków czy sportowców. Zazwyczaj pojawiają się już w drugim trymestrze ciąży. Wówczas mogą być ułożone zarówno w pionie, jak i poziomie i pojawiać się w sporych odstępach. Nierzadko jednak odstępy między poszczególnymi rozstępami są niewielkie. Rozstępy u kobiet w ciąży pojawiają się głównie na brzuchu, ponieważ to właśnie ta część ciała rośnie najszybciej razem z rozwijającym się w łonie matki dzieckiem. Kobiety w ciąży muszą jednak liczyć się z tym, że rozstępy mogą pojawić się również w innych miejscach niż na brzuchu, a więc na przykład na piersiach, biodrach czy udach.

Rozstępy pojawiają się u kobiet w ciąży wtedy kiedy powiększający się brzuch, piersi lub inne części ciała, rosną w takim tempie, że skóra nie może się rozciągnąć, lecz pęka. Wpływ na powstanie rozstępów ma więc wiele czynników. Należą do nich przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Jeżeli kobiety w naszej rodzinie miały skłonności do rozstępów, wówczas istnieje duża szansa, że będąc w ciąży, również wystąpią u nas te nieestetyczne blizny. Pojawienie się rozstępów uwarunkowane jest także przez czynniki hormonalne. Dlatego jeżeli ze względu na czynniki genetyczne i hormonalne jesteśmy narażeni na ryzyko powstania rozstępów w ciąży, wówczas powinniśmy stosować odpowiednią profilaktykę. Istnieje jednak duża szansa, że nawet stosując odpowiednie działania prewencyjne, nie uda nam się uniknąć rozstępów w ciąży.

Lukas

Related Posts

Przeczytaj również x