Jak już wiemy, nie jesteśmy w stanie zapobiec rozstępom w ciąży, jeżeli aspekt ten w naszym przypadku uwarunkowany jest na przykład genetycznie lub istnieją inne czynniki zwiększające szanse na to, że oczekując dziecka, musimy spodziewać się, że na naszym ciele pojawią się te nieestetyczne blizny. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie zaprzestać jakichkolwiek działań, mających na celu zapobieganie rozstępom w ciąży. Wręcz przeciwnie – w ramach profilaktyki zalecana jest odpowiednia pielęgnacja skóry przy użyciu kosmetyków o działaniu nawilżającym, natłuszczającym, regenerującym i odżywczym. Możemy więc sięgnąć po krem na rozstępy w ciąży, balsamy czy olejki lub oliwki i wklepywać je po kąpieli kolistymi ruchami.
Wśród skutecznych metod profilaktyki rozstępów w ciąży, wymienia się także masaż. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać tylko niektóre kobiety. Zawsze zanim rozpoczniemy takie działania, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy nie widzi przeciwwskazań do robienia masażu. W ciąży masaż, który może stanowić profilaktykę rozstępów to ten wykorzystujący technikę głaskania rozgrzanymi dłońmi z dodatkiem olejku.
Wiele kobiet, które nie mają predyspozycji genetycznych do rozstępów, musi zmagać się z tymi nieestetycznymi bliznami w ciąży ze względu na to, że nie kontroluje swojej wagi i rezygnuje całkowicie z aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że jeżeli nie lekarz nie widzi przeciwwskazań, warto być aktywnym w ciąży, ponieważ wówczas dotleniamy nasz organizm, dzięki czemu nasza skóra również jest lepiej dotleniona i mniej podatna na niekorzystne czynniki zewnętrzne, a także uszkodzenia. Co więcej, aktywność fizyczna może pomóc nam utrzymać prawidłową masę ciała w ciąży. Pamiętajmy, że przyrost wagi w tym okresie jest nieunikniony. Jednak nie powinniśmy jeść za dwóch, a dla dwóch.
adwokat AOTMiT badania bezpieczeństwo biuro nieruchomości budżet CDC ciąża jet lag kara finansowa klauzula kobieta ciężarna kontuzja kremy i olejki kurator lekarz leki medycyna chińska Ministerstwo Zdrowia nfz odwołanie wizyty oliwka ospa wietrzna oświadczenie pacjent pośrednictwo nieruchomości prawo medyczne proktolog recepta refundacja resocjalizacja rozgrzewka rytmy sport szczepionka szpital sąd umowa pośrednictwa WHO wizyta lekarska wyrok zioła zmiana strefy czasowej świadczenia medyczne świadczenie zdrowotne
Zwiększenie podaży kalorii warto uzgodnić z dietetykiem. Pamiętajmy, że nawet w ostatnim trymestrze ciąży, nasze zapotrzebowanie kaloryczne to wartość, która wynosi między mniej więcej naszą całkowitą przemianę materii obliczoną za pomocą kalkulatorów w internecie plus 500 do 700 kalorii. Nawet jeżeli rozstępy w ciąży się u nas pojawią, to jeżeli przytyjemy mniej niż 15 kg, może być ich mniej i pojawią się później niż wtedy kiedy będziemy na dużej nadwyżce kalorycznej, która będzie skutkowała gwałtownym przyrostem naszej masy ciała.