Dzień: 2024-06-19
Wskazania i przeciwwskazania do badań izotopowych
Badania izotopowe wykorzystują właściwość emisji promieniowania przez niektóre pierwiastki. Polegają ogólnie na podaniu pacjentowi odpowiedniej substancji promieniotwórczej drogą doustną, dożylną lub w inhalacji, a następnie…
Jak medycyna nuklearna pomaga w leczeniu nowotworów
Jest to taka dziedzina medycyny, która wykorzystuje izotopy promieniotwórcze. Jądra atomowe tego samego pierwiastka zawierają taką samą liczbę protonów, która decyduje o właściwościach chemicznych danego…
Prawnokarna ochrona ratownika medycznego jako funkcjonariusza publicznego
Przepisy prawa gwarantują ratownikowi medycznemu ochronę niezakłóconego wykonywania obowiązków służbowych. Naruszenie nietykalności cielesnej lub czci ścigane jest z oskarżenia publicznego. Ratownik medyczny korzysta bowiem z…
Dodatkowe opłaty za pobyt w sanatorium
Czy placówka świadcząca leczenie uzdrowiskowe może doliczać dodatkowe (dobrowolne) opłaty? Czy istnieją zastrzeżenia Narodowego Funduszu Zdrowia w tym zakresie? Jak wprowadzić opłaty dodatkowe bez uszczerbku…
Praktyki naruszające zbiorowe prawa pacjentów
Z punktu widzenia pacjenta, istotna jest świadomość, iż niektóre praktyki podmiotów wykonujących działalność leczniczą, mimo iż nie stanowią błędów medycznych, mogą naruszać prawa pacjenta oraz…
Prawa pacjenta do świadczeń medycznych
Niezwykle trudnym jest określenie, co przesądza o aktualności wiedzy medycznej, szczególnie w przypadku procesu leczenia konkretnego pacjenta. Istotne jest to, że aktualność wiedzy medycznej należy…
Czy istnieje lista świadczeń zdrowotnych?
W polskim systemie prawa medycznego nie znajdziemy zamkniętej listy określającej czynności, które będą stanowić świadczenie zdrowotne. Decydujący w przypadku kwalifikacji działań jako świadczenia zdrowotnego jest…
Kary finansowe za nieodwoływanie wizyt
Z danych opublikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, iż w 2023 r. nie odwołano 1,3 miliona wizyt lekarskich. Skala problemu jest ogromna, a w związku…
Szczepienia dla kobiety ciężarnej przed podróżą
Należy unikać szczepień w I trymestrze ciąży, kiedy istnieje największe ryzyko uszkodzenia płodu. Najlepszym rozwiązaniem jest poddanie szczepieniom ochronnym kobiet przed zajściem w ciążę (świadome…
Kobieta ciężarna w podróży
Podróżowanie kobiet w ciąży stało się we współczesnym świecie zjawiskiem powszechnym. Wiele z nich wybiera się w podróż w celach turystycznych bądź kontynuuje pracę i…